Yeni Yangın Koruma Şalteri

Elektrik tesisattaki arızalar, elektrik devrelerindeki voltaj yüklenmelerinden kaynaklanabileceği gibi, ucu açık bir kablo bağlantısından da olabilir. Bazı arızalar elektrik şartelini attırabilirken, bazıları ise tespit edilemiyordu. Yeni yangın koruma şalteri, her türlü atlamayı tespit ederek, bu açığı etkin biçimde kapatıyor.

ABD’de 2008 yılında atlama hatası devre önleyiciler kanun ile zorunlu hale getirilmiş. Siemens, 5SM6 şalter ile benzer bir cihazı Avrupa pazarına getiren ilk üretici olma özelliği taşıyor. Almanya’da, her üç yangından biri yanlış kurulum veya uygulama hatası gibi nedenlerle elektrik tesisatı kaynaklı olarak meydana geliyor. Kurulum hataları olarak genelde kabloların ezilmesi veya düğümlenmesi, kablo izolasyonunun bir çiviyle ya da başka bir şeyle zedelenmesinden oluşabiliyor. İki yakın devre arasında bir kıvılcım çakmasıyla oluşan kısa devre ile elektrik sigortası patlatıyor ya da elektrik şalteri devreye giriyor.
Atlama aynı devrenin içerisinde, kablodaki bir açıklıkta oluşmuşsa, elektrik akışında bir değişiklik olmadığı için sorun elektrik sigorta cihazı tarafından tespit edilemiyor. Zamanla da bu hasarlı bölge ısınarak, alev alma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor ve alev alıp yangınlara sebep oluyor. Siemens’in bu yeni elektrik sigortası yangın koruma şalteri tam olarak bu noktada devreye giriyor. Akım ve voltaj gel gitlerini dikkate alarak, her türlü atlamaları tespit edebilen cihazı ile özel değerlendirme yazılımı sayesinde matkap veya elektrik süpürgesi vb. elektrikli cihaz kullanımı gibi atlamaların kabul edilebilir olduğu durumlarda bile akım profilindeki yüksek frekanslı bileşenlerin karakteristiklerini baz alarak tehlikeli atlamaları tespit edebiliyor. Bir tehlike tespit ettiğinde ise devre saniyeden çok daha küçük bir zaman aralığında kesilerek, kıvılcım ve yangın tehlikesi önleniyor.

Yangın koruma şalteri, eski binalarda da kolayca uygulanarak kullanılabiliyor. Ekstra koruma özelliği ile özellikle duvarlarında ahşap bulunan yatak odaları, özel tedbir gerektiren yetimhane, bakım evi, yatılı yurtlar gibi yapılar ve değerli eşyaların bulunduğu müze ve kütüphane gibi binalarda önem kazanıyor ve daha çok tercih ediliyor.

Comments are closed.

Post Navigation